Ahoj vol.74: Jaké to je vyrůst na YouTube
90 % dětí má v době, kdy jsou jim dva, na internetu aspoň nějakou fotku
Ahoj,
internetu bude příští rok třicet a YouTube dvacet, tak není divu, že se nejen Reddit začíná plnit svědectvími dětí, které vyrostly v přímém přenosu. A bude jich jen přibývat.
Pro mnoho dětí nebyl kidfluencing volba, kterou mohly udělat. Halston se narodila na a pro YouTube. Její maminka si z porodu udělala vlog a od té chvíle je její dcera star. Teda byla ještě předtím: ještě jako embryo nasbírala na Instagramu 112 000 followers, ve čtyřech letech má půl milionu sledujících.
Halston dostala influencerskou kariéru do vínku. A není jediná. Už protože pro mnoho z 200+ milionů Creators je přirozenou cestou pokračovat v blogování i během mateřství. Zvlášť, když pro 44 % z nich jsou sociální sítě hlavní zdroj příjmu a pleny vydělávají víc než rtěnky (7).
Tak v příštích letech uvidíme nejen soudy s rodiči, ale hlavně veřejnou debatu o tom, co je v pořádku. Kam zajít, když sdílíte někoho, kdo oficiálně na sítích ještě vůbec být nemá (11) a za jakou cenu. Jak ve chvíli, kdy vaši rodiče udělali tuhle volbu za vás, smažete svojí digitální stopu a získáte život zpátky. A jestli vůbec smazat jde.
I have no control over my image or my voice or my story. So just knowing that that's out there forever, it's just overwhelming, vypráví jedna z kidfluencerek.
Vždycky, když píšu o nějakém internetovém trendu, přijde mi záplava vzkazů, které začínají To za nás nebylo! Obvykle odpovídám, že bylo. A platí to i teď. Dětské hvězdy - herci, zpěváci - už dlouho vypráví o ceně, kterou zaplatili za dětství pod drobnohledem:
The toddler-to-trainwreck pipeline is a notorious and thriving industrial complex around child entertainers. It was first documented in 1885 when Elsie Leslie made her theatrical debut at 4 years old, becoming an American celebrity at 6. Since then, a full-fledged system has emerged.
How can children unwittingly copy and paste the same horror stories, cries for help, and humiliating spirals? How come there have been no signs of improvement for centuries?, píše jedna z bývalých dětských hvězd pro People.
Jedinou změnou teď je, že se přístup k podobnému osudu demokratizoval. Ambiciózní rodiče už nemusí chodit na castingy, stačí jen založit účet na Instagramu, aby jejich dítě mělo šanci skočit s čtvrtmilionem followers a úzkostmi.
Tak je dnešní newsletter výletem do temného koutu internetu. Mezi rodiče, kteří si z dětí pod rouškou autentického rodinného štěstí udělali zaměstnance.
Pokud vás k tématu něco napadne, ráda o tom uslyším!
Dávejte na sebe pozor,
Pavlína
Kde se potkáme? 5.11. je vyhlášení Red Bull Basement. Přihlášku můžete podat ještě dneska. // 7.11. je konference Změna k lepšímu, kde mluvím o GenZ. // 8.11. je konference #HolkyzByznysu a já mám workshop, jak přemýšlet o zákaznících. // 13.11. je konference Wired, kde budu mluvit o tom, proč Silicon Valley najednou zbožňuje Ricka Rubina. // 21.11. budu mluvit ve na Zlín.Tech o AI. // Letím ještě letos mluvit třeba do Varšavy, Tokya nebo do Madridu, tak na mě mrkněte, pokud tam žijete a dáme si kafe. // A pokud chcete, abych mluvila i u vás, tak můžete napsat Otovi, domluví s vámi všechno, co je třeba.
Jaké to je vyrůst na YouTube
Jeden z nejstrašidelnějších #uselessfullfacts poslední doby: než dítě oslaví třinácté narozeniny, zveřejnili jeho rodiče na internet 1300 jeho fotek a videí. To znamená zhruba 100 příspěvků ročně nebo 2 příspěvky týdně - od prvního ultrazvuku až po první školní den. 90 % dětí má v době, kdy jsou jim dva, na internetu aspoň nějakou fotku (5). Zní to jako skvělý nápad. Roztomilá videa prcků dělají radost babičce, co žije na druhé straně republiky, a jsou vzpomínkou, ke které se můžete vracet.
Jen od zveřejněných fotek už je to ke kariéře kidfluencera často kousek.
Každý třetí pre-teen chce být influencerem a devět z deseti dětí by si tuhle kariéru minimálně rádo vyzkoušelo. A mnoha z nich se to díky péči rodičů splní. Protože pokud začne content zajímat ještě někoho jiného než babičku, dá dětem kidfluencer kariéra do vínku třeba snadnější cestu na univerzitu, základ osobní značky a hlavně zlepší rodinný rozpočet.
Vyhledávání termínů Family Influencer, Child Influencer a s nimi související dotazy na succeeding a career neustále rostou. Není divu: Ryan Kaji byl už v osmi letech nejlépe vydělávajícím YouTuberem a dnes ve dvanácti letech ročně vydělává 35 milionů dolarů. Díky svým 37 milionům odběratelům na YouTube a 75 miliardám shlédnutí (8).
Jak říká lakonicky moje kamarádka - influencerka a čerstvá máma: Pleny sypou víc než rtěnky. A má pravdu: třeba dospělí tech influencer Marques Brownlee, nebo fashion influencerka Chiara Ferragni vydělávají oba podle Forbes kolem osm milionů dolarů ročně, což je jen zlomek toho, co si vydělá Ryan.
Máme hypotéku, synku, tak se snaž
Zní to všechno perfektně, než začnete počítat. Ryan se narodil v říjnu 2011 a od března 2015 točí na YouTube. Jen na hlavním YouTube má teď 2,8 tisíc videí. A k tomu natáčí na dalších sedm kanálů. Jeho máma opustila kariéru učitelky po čtyřech měsících od prvního videa. A táta jí zanedlouho následoval. V pěti letech Ryan vydělával na celou rodinu. No pressure.
Bez ohledu na to, co dnes píšu, tak to neznamená, že všichni kidfluencers trpí nebo že to je mizerná kariérní volba. Jen, že to občas může zajít, kam se nechcete ani podívat.
Co se děje?
Pokud na příjmech z influencerství závisí celá rodina, obvykle to znamená hned několik věcí.
Tvorba obsahu se dostane na první místo a diktuje denní program.
Rodič i dítě neustále sledují trendy na sítích, na které je potřeba navázat. A analytiku, jak úspěšné byly jejich poslední videa a fotky.
Z influencera se stane zaměstnanec.
Dítě nevydělává jen pro sebe a peníze nemíří jen na spořící účet, který dostane v osmnácti. Platí třeba ještě plat svých rodičů, nebo dům, ve kterém rodina žije.
Publikum, které přináší příjmy, je publikum. Bez ohledu na to, kdo to je.
Tvorba obsahu se dostane na první místo a diktuje denní program.
Jedna z momfluencerek nedávno na TikTok postovala Excel s plánem videí, co mají její děti natočit během dovolené. We take it easy znamenalo natočit čtyřicet videí za týden (3). Videí, které potřebují několik takes a retakes, videa, která potřebují transitions na několika lokacích. Takže jsou ve výsledku pod dohledem kamer bez přestávky.
There was always drama. You're always filming. You’re always having to look a certain way. So if you were being filmed, that you didn't come off on the camera looking bad, vypráví jedna z kidfluencerek.
V podcastu First Person vypráví osmnáctiletá gymnastka Whitney Bjerken, o tom, že její rodiče točili, i když plakala, že natáčet nechce. Že edit videí, co dělal její táta, jí zobrazoval hlavně v odhaleném v oblečení. Vanesa, jiná influencerka, popisuje pro Cosmopolitan, jak když dostala první menstruaci, musela hned udělat vlog a reklamu na vložky.
Rodič i dítě neustále sledují trendy na sítích, na které je potřeba navázat. A analytiku, jak úspěšné byly.
Chcete uspět na sítích? Musíte postovat často, vyvolávat engagement, ukázat autenticitu a nasedat na trendy, vypráví social media konzultanti. A rada pro kidfluencers není o moc jiná jiná. A tak mnoho rodin točí děti nonstop, ukazují momenty, které měly zůstat za zavřenými dveřmi, nebo vůbec vzniknout neměly.
Třeba The Bucket List Family točili dceru, jak pláče na pohřbu babičky. Populárním trendy byly pranky, které dostávají děti do stresu, nebo zamykat děti v pokoji a natáčet jejich pláč.
Skandály pravidelně vyvolávají videa, kde rodiče koučují svoje děti, jak usedavěji plakat nebo jak se tvářit dostatečně šťastně. Chceš, abychom hladověli?, vyčítá máma jedné z nešťastných kidfluencerek nedostatek entusiasmu:
“And if it seemed like I wasn’t trying hard enough to maintain that image, like my smile wasn’t as bright as it should be or I didn’t say a line with enough enthusiasm…that would usually devolve into accusing me of not caring about our family. I was told by my mom, ‘Do you want us to starve? Do you want us to not be able to make our payment next month on the mortgage?’”
I proto si na fórech momfluencerky vyměňují tipy, jak fotit a natáčet dítě, které nespolupracuje. Prý ve slunečních brýlích, protože to není tak moc vidět.
Z influencera se stane zaměstnanec.
Je to ironie, že rodiny, které ukazují, jak má rodina fungovat, mají spíše vztah šéf - zaměstnanec, než jako rodič - dítě. A to také mění vztah k výchově a co je pro ně během dospívání důležité - někteří kidfluenceři nechodí do školy, aby mohli více času natáčet nebo jezdit na setkání s fanoušky, jiní zase jako první natáčí videa a až potom se věnují úkolům do školy.
As their businesses grow, it’s tempting to start treating kids like employees, and these pockets of support help justify practices like scripting videos, filming emergency room and dental visits, and homeschooling kids to better accommodate a work schedule, píše NY Magazine.
Dítě nevydělává jen pro sebe a peníze nemíří jen na spořící účet, který dostane v osmnácti. Platí třeba ještě plat svých rodičů, nebo dům, ve kterém rodina žije.
Táta gymnastky Whitney Bjerken měl správu jejího YouTube jako HPP, přestože ona z něj donedávna neviděla ani korunu. Dětských influencerů, kteří popisují, že pracují bez odměny, je přehršel.
Pouze v několika amerických státech mají děti nárok na část odměny, kterou s sebou práce v zábavním průmyslu nese (9). Třeba Coogan Law (4) nakazuje, aby šlo 15 % z výdělku dětem na účty, které přeberou v osmnácti letech. Ale vzhledem k tomu, že na výdělky z YouTube to neplatí, rodičů to dodržuje jen část. Navíc většina dětských účtů je oficiálně spravována rodiči - na Instagramu byste pokud jste mladší třinácti let, mít účet ani neměli.
Navíc vyjednávání s vlastním rodičem o výši jeho odměny je složité. Mnoho kidfluencers bylo postavených před hotovou věc. Obvzlášť pokud si rodiče skrz ně chtěli plnit vlastní sny o slávě.
“She wanted me to be famous enough and make enough money where I could provide for the entire family. She would be able to quit her jobs; my dad would be able to quit his job … She always told me that she would never touch a cent, and then it became, ‘I want 30 percent; I want 50 percent; I’m owed this.,” vypráví jedna z influencerek v NY Magazine.
Publikum, které přináší příjmy, je publikum. Bez ohledu na to, kdo to je.
Ve chvíli, kdy na příjmech z YouTube závisí rodinné příjmy, je těžké odejít. Bez ohledu na to, co se děje.
Whitney Bjerken vypráví, že její videa z doby, kdy jí bylo deset, sledují hlavně starší muži. Miliony shlédnutí sbírají obvzlášť ta v plavkách. A investigace NY Times její slova potvrzuje: sugestivní příspěvky mají větší pravděpodobnost, že získají engagement. A čím více sledujících, tím větší podíl starších mužů.
Whitney není jediná, komu na profilu schází o hodně jiná cílová skupina než měli jejich rodiče v plánu. One internal study conducted by Meta in 2020 and revealed in court documents found that 500,000 child Instagram accounts had “inappropriate” interactions every day, píše Verge.
Jenže to nikoho nezastavilo. Ani rodiče Whitney, ani jiných dětí.
“I really don’t want my child exploited on the internet,” said Kaelyn, a mother in Melbourne, Australia. “But she’s been doing this so long now,” she said. “Her numbers are so big. What do we do? Just stop it and walk away?”
A nejsou to jen strejdové, co náhodně likují fotky na účtech, co vznikly pro babičku. NY Times i Washington Post namapovaly stovky dětských účtů, které byly cíleně stvořené pro predátory. Nabízí jim odhalené fotografie, chaty s dívkami, ale i nošené gymnastické trikoty.
Konsekvence
Když vyrůstáte na internetu, každý moment vašeho života, váš vzhled i čemu se věnujete někdo hodnotí. A nemůžete vyhrát. Je něco jiného, když kamarádka řekne Tady nevypadáš dobře, ale když to řeknou vaši rodiče a dalších sto tisíc lidí na internetu. V době, kdy je vám dvanáct, je to cesta do pekla.
Mnoho rodičů tvrdí, že je přeci skvělý dárek oslavit osmnáctiny s miliony followers a šancí na kariéru v entrainment industry. Whitney, Vanesa nebo Teri Hodanová krčí rameny a mluví o obrovské ceně, kterou za to zaplatily.
Ex-kidfluencers mluví o depresích, úzkostech, anorexii a dalších problémech. Psycholožka, která se tématu věnuje, říká, že pocit, že je někdo natáčí, budou mít už navždycky:
I think what we’re going to see is a lot of fracturing of identity on some level where kids will be even more disjointed when it comes to who they are. (…) Adults whose formative years were shared online may never grow out of experiencing a so-called invisible audience.
Mluví také o vztahu, co už se nikdy nevrátí. Moji rodiče už nikdy nebudou moji rodiče, ale navždy to budou moji (ex)manažeři, vypráví a další děti dodávají, že ve chvíli, kdy jim bylo osmnáct přerušili s rodiči navždy kontakt.
I needed a hand to hold. I didn’t need a phone in the corner of the room recording me, říká Cam, kterou tahle kariéra dohnala do léčebny. Dnes na TikToku sdílí, co pro ní znamenalo vyrůstat pod dohledem kamer:
Do pekla a zase zpátky
Jsou případy, kdy všechno, co tady popisuji došlo daleko za hranu. A nejsou výjimečné.
Machelle Hobson si adoptovala sedm dětí jen proto, aby tvořili obsah na YouTube. A dařilo se jí - skoro milion sledujících znamenalo komfortní život. Ale jen pro ní - za týrání dětí skončila ve vězení.
Ruby Franke odpírala dětem spaní v posteli, nebo jídlo. To vše mapovala na YouTube pro 2,5 milionu sledujících jako vzor správné výchovy. Také skončila ve vězení.
Myka Stauffer údajně adoptovala postižené dítě jen kvůli nárůstu sledujících (10), aby se ho potom zbavila (rehoming je termín, který později použila v sérii I am sorry videí).
Heather a Mike Martin podporovali děti, aby se vzájemně napadaly. Video 8 year old gets waterboarded má i dnes po smazání hlavního účtu 45 tisíc views.
Všichni zašli výrazně za hranu, ale sledovali je u toho miliony lidí, kteří je mnohokrát brali jako vzor toho, jak má rodičovství vypadat. Ve světě, kde některé výzkumy (2) uvádí, že lidé věří influencerům více než tradičním médiím, je strašidelné uvědomit si dopady, které podobní family vloggers mají.
There’s a huge “authority” gap on whose advice you should trust, because even your own parents don’t actually understand what it’s like to try and have kids today, píše Anne Helen Petersen v Culture Study o tom, proč mají momfluencers takový vliv. Bez ohledu na to, jak nesmyslné a nereálné se jejich životy mohou zdát.
Patient Zero
Když někde mluvím o technologiích a mladé generaci, hodně často se dostanu k otázce, jak limitovat přístup dětí na sítě / internet. Je to vetší téma než sex, mentální zdraví nebo drogy, potvrzuje můj dojem i American Family Survey.
A přitom jsou to často rodiče, kterých, když se zeptám na jejich screen time, nebo nastavení soukromí, odvětí, že to s tím nesouvisí. Souvisí, píše redaktorka NPR na NY Times:
The hard (for many adults to hear) truth is that many of technology’s effects on kids have less to do with screen time per se than they do with the decisions grown-ups are making — many of which place children’s privacy at great risk. (…) When it comes to childhood and technology, we adults are the horror show.
Vím, že je prcek tak roztomilý, že je škoda se o něj na TikToku nepodělit. A že ve chvíli, kdy řešíte jeho dyslexii nebo frustraci z neuklizeného pokoje, je Facebook na dosah ruky. Ale jak píše právnička Stacey Steinberg v The Emory Law Review, existuje jen velmi tenká linka mezi tím, co chcete vy a kdy už to ovlivňuje někoho jiného: Parents’ rights to free speech and self-expression are at odds with children’s rights to privacy when they are young and vulnerable.
Privacy settings neexistují jen proto, aby vaše kariéra netrpěla kvůli fotkám z pátečního večírku, ale i protože ne každý se rozhodl být součástí vaší digitální stopy, prosí děti svoje rodiče v mnoha apelech, které se v poslední době vyrojily.
A babička? Ta bude mít z fotek stejnou radost, když jí přijdou do zprávy na WhatsApp.
Co ještě číst a poslouchat?
Reportů o Gen Alpha je teď kopa, včetně těch o tom, jak konzumují média. Problém je stejný jako u ostatních - že nám chybí česká data, tak je čtěte i touhle optikou. My teď připravujeme společně s Díky, že můžem a Jsem v obraze jeden detailní na českou Gen Z.
V roce 2016 mapoval Verge začátky Ryanovy kariéry.
Zpráva Olomoucké univerzity a Microsoft o sharenting v Česku říká, že třetina rodičů nemá jakékoliv obavy, že by ze sdílení obsahu o jejich dětech na internet a třetina jich po porodu nezměnila chování ani o chlup.
Anne Helen Petersen o tom, proč jsou momfluencers hodně specifická demografie. I love to see a mother being paid for really anything that she does well, but the fact that this industry runs on reductive, exclusionary ideals of motherhood sort of sours the equation for me.
Kniha Momfluenced. A Substack, který její autorka píše o momfluencers. The momfluencer has a perfect kitchen. Her dishes are washed, her countertops are clean, and her walls are a pristine landscape of eggshell white. Not coincidentally, she is also white. She is thin, able-bodied, young but not too young. She has somewhere between two and 10 kids. She puts her baby in a Moses basket, her toddler in an Uppababy stroller, and her older kids in earth-toned separates that match her own maxi dresses and wrap sweaters. All these products are expensive, but they can be discounted if you use her code.
Podcasty Front Burner a NPR se tématu věnují do hloubky.
Teri Hodanová natočila o cestě mimo YouTube dvoudílný podcast. Reflexi sdílela i v rozhovoru s Čestmírem Strakatým nebo na Českém Rozhlase. Obří respekt.
Jedna z dívek, která vyrůstala na internetu, dnes lobuje za možnost, aby děti mohli smazat zpětně veškerý obsah, co jejich rodiče vytvořili.
Dvanáctiletá Evelyn je up-and-coming TikTok star.
NY Post zpovídal rodiče, kteří litují toho, že sdíleli děti na sítě.
Guardian má skvělou pointu o tom, že nejtěžší část může být vyjednat, aby nesdílel vaše dítě i zbytek rodiny: Even if you don’t want your child’s face online, negotiating with grandparents and other relatives can be tricky. Perhaps surprisingly, the older generation often seem less fazed about online security than their offspring, with grandparents desperate to show pictures on Facebook and some even going against the wishes of the parents. Discussing these boundaries can be fraught at times, and it often seems to be women who feel the most pressure to share. This makes sense, considering research has found that women are frequently absent from family photographs because it is they who “manage the family heritage, who take the photos, classify them, comment on them and share them”.
Občas se děti stanou virálními, aniž by to rodiče zamýšleli, ukazuje NBC.
The New Yorker a skvělé zamyšlení o sharenting. The isolation of parenthood delivers one to strange places, especially in the early going, and you need your tribe. Sharing images or stories on social media makes the experience bearable, connecting one to a larger world at a time when the scales and contours of life feel as though they are shrinking.
Trad Wives jsou s Family Influencers často v jednom pytli. Napsali o nich už všichni: New Yorker nebo NY Times přináší kritickou reflexi trendu.
Moderní mámy dělají momfluencer obsah aniž by sdílely svoje děti, ale to neznamená, že o nich mlčí. Příkladem může být třeba Julie & Camilla.
Rozhovor s marketérem o tom, jak monetizovat dětský kanál. A návod, jak ho spustit.
I'm Glad My Mom Died je memoár bývalé dětské hvězdy.
Sharenting and Children’s Privacy Protection in International, EU, and Czech Law: český výzkum Davida Sehnálka.
Velká série WaPo o Creator Economy. A já jsem o Creator Economy psala nedávno.
Complex zmapoval výpovědi dětských hvězd. Mrazí z toho. The effects of being under such scrutiny and control can also have lasting effects. “Exploitation by a guardian can lead a child star to feel like there is no safe person that protects their interests. This kind of abuse is a personal betrayal and can lead to PTSD.”
Michal Vokoun vysvětluje ve velkém (a skvělém) článku sharenting z pohledu marketéra.
A na závěr: Kim K a ikonické You're doing amazing, sweetie pro mě shrnuje celou pokřivenost family vlogging.
Youtuberka Markéta Frank o tom, proč nesdílí svoje děti.
Poznámky pod čarou:
(1) A pro věkovou kategorii 13-18 let je to 7 hodin 22 minut. Je ale fér říct, že 84 % amerických studentů dnes používá počítače ve škole.
(2) Schválně píšu některé, protože škála je obrovská. Od toho, že Creators nevěří nikdo, až po to, že všichni.
(3) Později ve vysvětlujícím videu tvrdila, že šlo hlavně o videa pro její vlastní influencerský účet, takže v nich měla v plánu účinkovat hlavně sama, či s manželem.
(4) California’s first Coogan Law was developed in response to several instances in which parents had exploited their child’s lifelong earnings. Jackie Coogan was a famous child actor in the early 1900s who starred in films such as Charlie Chapman’s. The Kid. Jackie experienced global fame throughout the 1920s, earning up to four million dollars in income. However, upon turning twenty-one, Jackie discovered that his parents had spent nearly the entirety of his income, “leaving him financially destitute.”Upon this discovery, Jackie sued his mother in an attempt to recover his earnings, but he only managed to receive $126,000, as no true protections existed for child actors at the time. Additionally, under California law, children’s earnings belonged to their parents. Jackie’s story garnered enough attention that the California legislature enacted a Coogan Law in 1939 for the specific purpose of safeguarding child actors from financial exploitation at the hands of their parents.
Ve Francii se okouší kidfluencers právo řešit: In 2020, France introduced a new law that attempts to protect kidfluencers through child labour rules. Under this legislation, parents and companies must seek permission from authorities to produce commercial videos featuring an under 16-year-old for video-sharing platforms where the duration of the filming or the revenue earned by the video exceeds set thresholds.
(5) Výzkum Univerzity Palackého v Olomouci říká na českém vzorku, že děti by mohly být schopné souhlasu okolo pěti let, což by znamenalo, že polovina jich nikdy nesouhlasila s obsahem, který o nich koluje.
(6) Nearly 90 percent of the Ryan ToysReview videos have included at least one paid product recommendation aimed at preschoolers, a group too young to distinguish between a commercial and a review, píše FTC v soudní při z 2019.
The report analyzed 1,639 YouTube videos watched by children 8 and younger during a one-week period last year and found that advertising occurred in 95 percent of early childhood videos. Moreover, the report found 45 percent of videos viewed by children 8 and under featured or promoted products for children to buy, píše nejnovější zpráva na The Hill.
(7) Family a kidfluencers mají perfektní cílové skupiny. Mileniálové se naučili nakupovat kosmetiku nebo iPhony na doporučení influencerů, a tak když došlo na pleny a Barbie, začali se koukat stejným směrem. A jejich děti, přezdívané iPad generation, s nimi (6).
As an estimated 2.5m Gen Alphas are born weekly, the demographic's economic footprint is expected to reach $5.46tn (£4.32tn) by 2029 – almost as much as the spending power of millennials and Gen Z combined, píše BBC.
Jen trh s hračkami měl už v roce 2022 hodnotu 305 miliard dolarů a do roku 2030 vyroste na 391 miliard a the kids are the decision makers, píše AdAge. A nejsou to jen hračky, kde mají při nákupech hlavní slovo. Podle Hotwire ovlivnili děti 2/3 nákupů gadgetů svých rodičů - iPadů nebo televizí.
Ty iPady nejsou náhoda. Their biggest want? Devices and screen time. A tak dneska děti 8-12 let tráví u obrazovek 4 hodiny 44 minut (1).
Při takovém screen time není překvapením, že je Gen Alpha podle AdAge posedlejší značkami než jakákoliv generacemi před nimi a tím pádem náchylnější k reklamním sdělením. 55 % Gen Alpha si chce koupit produkty, pokud vidí, že je používají jejich oblíbení influenceři. AdAge dokonce nedávno zveřejnil žebříček Deset pod deset, kde listuje nejvlivnější dětské influencery a mrká na marketéry, že zrovna tam je příležitost.
In 2021, spending on digital advertising to children stood at 2.9 billion U.S. dollars worldwide. Between 2021 and 2031, it is expected to increase at a compound annual growth rate (CAGR) of roughly 22 percent to reach 21.1 billion dollars.
(8) Letos bude číslo ještě vyšší: k YouTube přidá ještě celovečerní film, který jde do kin.
(9) Francie a další evropské státy už s podobnými právy počítají.
(10) Jsou to vícečetné rodiny, které ze sebe těžko setřásají podezření, že si další dítě nepořídili kvůli views.
(11) Meta povoluje účty od třinácti let. A velká debata je o tom, zda by to číslo nemělo být ještě vyšší.
Toto téma je i skvěle popsané v románu Děti nade vše od Delphine de Vigan. Občas mi z toho bylo dost smutno. Ale rozhodně to stojí za přečtení! 😊